Kameraman, alebo režisér?


S prvým povolaním mám praktické skúsenosti., to druhé som vyštudoval a stotožňujem sa s ním. Neznamená to však, že idem na Vašu svadbu niekoho "režírovať". Rozdiel medzi týmito dvoma profesiami je predovšetkým v tom, ako vnímajú realitu pred kamerou. Kameraman sa pýta, či je záber dobre nakomponovaný a nasvietený. Režisér sa pýta, akí sú ľudia, ktorí sú na zábere, čo robia, prečo to robia a aké majú medzi sebou vzťahy.

Kameraman sa zaujíma o techniku. O kvalitu a počet kamier, ktorými Vás dokáže súčasne snímať. Režisér sa zaujíma o podstatu diela, o myšlienky, významy a čo je pre svadobné video najdôležitejšie - o divákov, ktorí budú film pozerať.


Profík, alebo kamarát?


Možno patríte k párom, ktoré tiež riešia túto dilemu, väčšinou v súvislosti s rozpočtom. Prezradím Vám tajomstvo: Z kamarátov sa občas môžu vykľuť veľmi dobrí kameramani. Prečo je tomu tak? 1. Nemajú žiadny profesionálny odstup a nie sú viazaní žiadnymi formálnymi pravidlami natáčania. 2. Poznajú Vás a presne vedia, čo Vás bude po svadbe zaujímať. 3. Vy poznáte ich a nemáte žiadne zábrany v komunikácii s nimi, aj keď majú zrovna zapnutú kameru. 4. Natáčanie je pre nich súčasť zábavy na svadbe.

Ideálny kameraman je teda podľa mňa hosť, ktorý má so sebou zhodou okolností kameru a zhodou okolností s ňou vie veľmi dobre narábať. Podobne vyzerá aj moja práca. Pri začutí slova "klient" sa mi vyhadzuje husia koža. Pre mňa ste nevesty, ženíchovia, máte mená a s každým sa pred svadbou minimálne raz stretnem.


Introvert, alebo extrovert?


Často sa mi stáva, že sa ľudia pýtajú kde som, napriek tomu, že stojím rovno vedľa nich. Tento vzácny dar využívam predovšetkým pri natáčaní svadieb. V čase do obradu ma zaregistrujete, ak sa pôjdete fotiť, kedy možno poradím fotografovi nejakú pózu, prípadne sa niečo opýtam Vás, alebo niekoho z hostí. Inak o mne v tomto čase prakticky nebudete vedieť, kým nevyslovíte moje meno.

Na hostine, kedy si už ľudia viac/menej zvykli na moju prítomnosť, sa začínam meniť na extroverta. Rád tancujem, takže sa zvyknem zapojiť do kolečka, samozrejme s kamerou v ruke. Asi po desiatej hodine večer potom prichádza môj obľúbený čas na rozhovory s hosťami. Samozrejme, 100% bez alkoholu, ako je to u mňa vždy, aj mimo pracovnej doby.


Nebojím sa experimentovať, Vy sa nebojte ma opravovať


Výroba svadobných filmov nie je umenie. Je to remeslo. Napriek tomu na povrch občas presiaknu nejaké umelecké ambície tvorcu. Moje experimenty v svadobnom filme vznikajú väčšinou v strižni a u mladomanželov bývajú tak na 90% úspešné. Keby sa Vám však čokoľvek nepozdávalo, treba povedať, video nie je "vytesané do kameňa" a zmeniť niekde hudbu, či vystrihnúť niektoré pasáže je minimum, čo môžem pre Vás urobiť. Máte to na celý život, takže by to malo byť podľa Vašich predstáv.


Camille Cuevas

Photographer

This is a paragraph. Click edit and enter your own text. You can make changes like making the text bold, underline or italic. This is a great place for you to tell your clients more about your story and to describe the type of photographer you are.

Alex Leonor

Photographer

This is a paragraph. Click edit and enter your own text. You can make changes like making the text bold, underline or italic. This is a great place for you to tell your clients more about your story and to describe the type of photographer you are.